Koltuk Yıkama MakinasıKoltuk yıkama makinaları genelde temizlik firmaları tarafından kullanılan profesyonel makinelerdir. Evlerde, işyerlerinde, ofislerde, halı, koltuk, çekyat, yatak, halıflex temizliklerinde kullanılır. Bu makinalarda amaç, yüzeye deterjanlı su vermek ve yüksek vakum gücü ile suyu geri çekmektir. Halı, koltuk, zemin ve yatak yıkamada püskürtme ve vakumlama yaparak kısa sürede yıkar ve kurutur. Yıkama özellikli süpürme görevini de yapabilen ıslak kuru makinalar, halı ve koltuk yıkama makinaları olarak da adlandırılabiliyor. Kullanım kolaylığı nedeniyle en çok tercih edilen koltuk yıkama makinası arasında yer alıyor.


Evlerde, işyerlerinde, ofislerde, halı, koltuk, berjer,çekyat,oturma grubu,köşe takımı, kanepe, halıflex temizleme ve yerinde koltuk yıkama işlemlerinde kullanılır.
Amacı; yüzeye su ve deterjanı emdirerek içerisine işlemiş kötü koku, kir ve tozun çözünmesini sağlamak ve vakum özelliği sayesinde başka bir yere bulaştırmadan söküp atmak olan bu makinalar 2,3 ve 4 motorlu seçenekleriyle kapasite ve güç farklılıklarıyla sınıflandırılmıştır.


Koltuk yıkama makinası nda gövdeyi oluşturan parçalar ;

koltuk yıkama makinası 1 : Üst kapak
2 : Açma kapama düğmeleri
3 : Motor koruyucu sünger
4 : Şamandıra
5 : Köpük kesici sünger
6 : Toz bezi
7 : Hareketli tekerlek
8 : Taşıma kolu
9 : Mandal
10 : Kazan kolu
11 : Kazan vakum girişi
12 : Paslanmaz kazan
13 : Taşıyıcı araba
14 : Sabit tekerlek
15 : Pompa açma kapama düğmesi (Ewd serisinde)
16 : Pompa Kabini (Ewd serisinde)
17 : Su çıkış jakı (Ewd serisinde)

TEMİZLEME VE BAKIM

- Temizlik ve bakım işlemlerinden önce mutlaka koltuk yıkama makinası nın fişi prizden çıkarınız.
- Süpürgenin kullanımı tamamlandıktan sonra her zaman tankı, hortum grubunu , filtreleri ve kullanılan aksesuarları temizleyin ve ıslak ise kurutunuz.
- Islak kullanımdan sonra cihazınızı bir kaç dakika temiz su çekerek çalıştırınız. Boruların kuruyabilmesi içinde çok az bir süre kuru hava çekiniz. Bu sayede makinenizde pisliklerin birikmesi ve kötü koku yapması söz konusu olmayacaktır.
- Gerek hijyenik nedenlerden gerekse makinenizin uzun ömürlü olması için kesinlikle ıslak ve kirli halde bırakmayınız.
- Toz ve kirler ile emilen sıvıları boşaltmadan önce kilitleme mandallarını açıp üst gövde grubunu kaldırınız. Daha sonra bez filtreyi ( Toz Torbasını) veya su filtresini ve hortum grubunu çıkarıp temizliğinizi yapınız.
- Arada sırada şamandıra yuvasını ve şamandırayı içinde rahat edecek şekilde ıslak bezle temizleyiniz.

KOLTUK YIKAMA MAKİNASI NI MONTAJ VE KULLANIMA HAZIRLAMA
- Koltuk yıkama makinası nın elektrik besleme bağlantısı, kalifiye bir elektrik teknisyeni tarafından ve IEC 60364-1' e uygun olarak yapılmalıdır.
- Makinenizin tanım etiketinde belirtilen voltaj ile makinenizin besleyeceğiniz akım kaynağının voltajı aynı olmalıdır.
- Montaj ve kullanıma hazırlamadan önce mutlaka makinenin fişinin prize takılı olmadığından emin olunuz fişiniz pirize takılı iken bakım onarım ve tamir gibi işlemleri gercekleştirmeyiniz
- Koliyi açarak makinenizle birlikte gelen tüm parça ve aksesuarları dışarı çıkarınız. Kullanma kılavuzunda belirtilen parça ve aksesuarların eksik yada hasarlı olup olmadıklarını kontrol ediniz.
- Satın almış olduğunuz ürünün faturasının ve kullanma kılavuzundaki garanti sözleşmesinin eksiksiz doldurulduğundan emin olunuz.

KULLANIMDAN ÖNCE
- Kaza önlemeye dair kanunlardaki ilgili ulusal talimatlara uyun. Sıvı püskürtücüler düzenli olarak kontrol edilmeli ve kontrol sonucu yazılı olarak belgelenmelidir.
- Makineyi ambalajından çıkararak parçaları tek tek kontrol ediniz.
- Temizliğe başlamadan önce yapacağınız temizliğe göre uygun aparatı seçiniz.
- Kuru temizlik yapacaksanız, toz bezinin kazana yerleştirilmiş olmasına dikkat ediniz. Temizleyeceğiniz yüzeye uygun olan aparatlardan birini seçiniz. (Lastikli Aparat sadece su çekmek içindir). Seçtiğiniz aparatı aparat borusuna taktıktan sonra süpürücü hortumu şekil 1 deki gibi kazana monte ediniz. Aparat hortumunu uçlarını doğru monte edebilecek şekilde tutturunuz. ( Hortumun bir tarafı kazan vakum girişine, bir tarafı da aparat borusuna gelecek şekilde olacaktır.)
- Sulu temizlik yapmak istediğinizde toz bezini kazandan çıkarınız.Su çekme aparatını aparat borusuna takarak temizliğe başlayabilirsiniz.

KURU SÜPÜRME
koltuk yıkama makinaları - Üst gövde grubunun kilitleme mandallarını açınız.
- Saptan tutarak üst gövde grubunu kaldırıp bir kenara koyunuz.
- Koliden çıkarmış olduğunuz aksesuarlardan amacına uygun olanı seçiniz.
- Toz bezinin takılı olduğundan emin olarak üst kasayı yerleştiriniz (İstenirse boşaltma kolaylığı açısından toz bezi takılı iken kağıt torbada takabilirsiniz.) ve mandalları kilitleyiniz.( Şamandıranın üzerindekikoruyucu filtrenin takılı olup olmadığını kontrol ediniz)
- Seçmiş olduğunuz aksesuarı, hortumu ve boruyu birbirine takınız.
- Cihazın fişini prize sokunuz
- Kırmızı düğmeye basarak vakum motorunu çalıştırıp süpürmeye başlayabilirsiniz. Vakum motorları koltuk yıkama makinası nın tipine göre 1 , 2 ve 3 adet olabilir, her birini ihtiyaca göre birlikte çalıştırabileceğiniz gibi birbirlerinden bağımsız olarak da çalıştırabilirsiniz
- Yeşil düğmeye basarak pompa motorunu çalıştırıp halı yıkama işlemine başlayabilirsiniz.Bu düğme sadece EWD serisi ürünlerde mevcuttur
- Etkili bir kullanım için aksesuarları aşağıdaki şekilde kullanınız.

WD 401/ WD 501/ WD 602 / WD753 /EWD 501/ EWD 602 / EWD 753 Modellerde

* Kenar Köşe Aparatı ( C2): Radyatör, çekmece ve diğer aparatların ulaşamadığı dar alanlarda kullanılır. Ayrıca kaba parçacıkları vakumlamada ve koltuk temizlemede kullanılır.
* Su birikintilerini, buzdolabı, çamaşır makinesi içinde kalmış suları çekmekte kullanabilirsiniz.
* Ayrıca tıkanmış lavabolardaki yada küvetteki atık suları bu aksesuar ile emdirerek alabilirsiniz.
* Sert zemin aparatı (C 6):Beton, marley, mozaik, çini v.b. yerlerde kullanılır.
* Halı süpürme aparatı (C 4):Halı, kilim ve benzeri yerlerde kullanılır.

ISLAK SÜPÜRME

- Islak süpürmeye başlamadan önce toz bezini çıkarınız.
- Motoru koruyan şamandıra süngerinin takılı olduğundan emin olunuz.
- Islak süpürme işleminde kullanacağınız yıkama ucu yada dar uçlu boruyu doğrudan tabanca ucuna yada uzatma borusu ucuna takınız.
- Üst gövde grubunu alt gövde grubu üzerine oturtunuz ve mandalları kilitleyiniz.
- Su emdirirken iyi bir emiş yapabilmesi için aksesuarları tamamen su içine sokmayınız. Aksesuar ucundan az da olsa hava girişine müsaade ediniz.
- Koltuk yıkama makinası nın fişini prize sokunuz ve açma - kapama anahtarına basarak çalıştırınız.
- Emilen su vb. kazan içerisindeki en üst seviyesine eriştikten sonra şamandıra otomatik olarak motor ağzını kapayarak daha fazla emme yapılmasını engeller ve bu sırada motor sesi daha gürültülü çıkmaya başlar. Bu durumda aşağıdaki işlemler uygulanmalıdır.
- Derhal açma kapama düğmesine basarak cihazı durdurunuz.
- Fişi prizden çıkarınız.
- Kilitleme mandallarını açtıktan sonra üst gövde grubunu kaldırıp uygun bir yere bırakınız.
- Tank içindeki sıvıyı boşaltınız.
- Bir sonraki kullanım için cihazınızı ayarlayınız.

KOLTUK YIKAMA
- Koltuk yıkamada halı yıkamadan farklı olarak yıkama ve vakum hortumunun ucuna koltuk yıkama aparatını takınız.
- Birbirlerine kelepçeli olan yıkama ve vakum hortumlarının büyük olanını su çekerken ve süpürme işlemlerinde uygun aparatlarla kullanabilirsiniz
- İyi bir yıkama işlemi için temiz su tankına koyacağınız temiz su ile birlikte, yıkama için özel üretilmiş köpüğü ayarlı deterjan kullanınız.

KULLANIMDAN SONRA
- Mandalları gevşetiniz. Vakum kafasını çıkartarak toz bezine ulaşınız
- Toz bezini içerisinden hava tutarak veya silkeliyerek temizleyiniz.
- Şamandıra süngerini aşağı yönde çıkararak hava yardımıyla veya suyla yıkayarak temizleyiniz.
- Kazan içerisindeki pisliği kazanı sökerek boşaltmak isterseniz pimleri gevşetiniz.
- Kazanı devirerek de boşaltma yapabilirsiniz.
- EWD serisi ürünlerde şekil 3 deki kirli su boşaltma hortumu kullanarak kazanın içindeki pis suyu boşaltabilirsiniz.
- Yıpranan aparat ucundaki ağızları değiştiriniz.
NOT : Tek motorlu olan modellerimizde kazandaki suyu veya birikmiş tozu boşaltmak istediğiniz de Şekil 2 de gösterildiği gibi kazan sıkma kelebek civatasını gevşeterek kazanı çıkartıp boşaltma işlemini yapabilirsiniz.

Koltuk Yıkama Makinaları Kullanım Talimatı

İlk kullanım için makina aksesuarlarının yerleştirilmesinin ardından jak yerleşiminin doğru olduğundan ve kablo bağlantısılarının tam olduğundan emin olunmalıdır. Su tankına maximum düzeyde su konulur ve üzerine deterjan ilave edilerek temizliğin asıl faktörü tanımlanmış olur. Koltuk yıkama makinası çalıştırılarak devirdaim özelliği sağlayan hortumu koltuk veya kanepenin yüzeyine yukarıdan aşağıya veya tam tersi olmak üzere eksenli bir şekilde temizleme işlemi gerçekleştirilir. Vakum motorları sayesinde yüzeye enjekte edilen deterjan katkılı suyun kirli su haznesine geri emilmesi ile işlem tamamlanmış olur.


Detaylı bilgi almak isterseniz aşağıda formu doldurup gönderin, müşteri temsilcimiz sizi hemen arasın.
Veya formun altında yer alan detaylı açıklamaları okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.
Whatsapp Bilgi